USR își lansează candidatul pentru primăria Sectorului 5 din București, post vacant după condamnarea lui Piedone. Cine e Alexandru Dimitriu: avocat, fost secretar de stat, fost membru PNL timp de 10 ani

USR lansează luni candidatura lui Alexandru Dimitriu (41 de ani) pentru postul de primar al Sectorului 5 din București, potrivit unui anunț oficial. Avocat, doctor în drept, Dimitriu a fost secretar de stat în Ministerul Justiției în mandatul lui Stelian Ion și este consilier local în sector.

Alexandru Dimitriu a mai fost anunțat drept candidat din partea PLUS la Primăria Sector 5 și în 2020, dar în cele din urmă nu a mai candidat. El a fost membru PNL timp de 10 ani. El a declarat atunci pentru G4Media.ro că în 2003 a depus adeziune la PNL, dar activitatea sa politică s-a rezumat la discuții cu prietenii și vot, a plătit cotizația timp de doi ani, în 2005 a părăsit „de facto” formațiunea liberală, însă formal abia în 2013.

Dimitriu are acum propriul cabinet de avocat, după ce în perioada 2007 – 2020 a fost avocat asociat în casa de avocatură a lui Gheorghe Piperea. Este cadru didactic colaborator la Universitatea din București, Facultatea de Drept.