18 C
vineri, 29 martie 2024

USL se întărește la Râșnov: Viceprimarul PNL Carmen Sandu ar urma să fie schimbată cu PSD-istul Mircea Săndulescu

Ședința Consiliului Local Râșnov de mâine se anunță destul de furtunoasă, unul dintre punctele care ar urma să se discute fiind înlocuirea din funcție a viceprimarului PNL Carmen Sandu, nimeni alta decât soția „lupului” vigilent care „miroase” șoferii drogați din zona cochetului oraș, cu Mircea Săndulescu, fost candidat al PSD la funcția de primar al Râșnovului. Punctul nu este pe ordinea de zi, dar surse din cadrul partidului susțin că doamna viceprimar are pregătită demisia în urma mai multor presiuni făcute asupra sa pentru a se retrage din funcție.

Contactat telefonic, primarul orașului Râșnov, Liviu Butnariu, a spus că „rocada” nu este pe ordinea de zi și încă nu se știe dacă acest lucru se va întâmpla. În schimb, a recunoscut că a existat o discuție privind înlocuirea viceprimarului Carmen Sandu cu Mircea Săndulescu.

Nici șeful PSD Brașov, senatorul Marius Dunca, nu părea surprins de ipoteză, declarând că vrea să vadă ordinea de zi a ședinței CL Râșnov. El a mai spus că a căzut de acord cu liderii liberali ca în comunitățile mici să nu se mai atace și să încerce să lucreze pe proiecte care să ajute la dezvoltarea localităților respective. „Nu am vorbit despre funcții sau ceva de genul acesta. Nu am replicat protocolul dintre PNL și USR”, a mai spus Dunca.

mai mult la   /www.bizbrasov.ro/