marți, 16 aprilie 2024

Râșnov.ro 🌹🌹🌹 Rosenau. Portalul Râșnovenilor

Râșnov (în germană Rosenau, în maghiară Rozsnyó până în 1910 și apoi Barcarozsnyó) este un oraș în județul Brașov, Transilvania, România. Este situat în sud-vestul Depresiunii Brașovului, la 15 km de municipiul Brașov, pe cursul râului Ghimbășel, la 676 m altitudine medie. Localitatea numără în prezent aproximativ 16.000 locuitori. Stema orașului reprezintă un scut cu trei trandafiri.

Principalul monument al orașului este Cetatea Râșnov , dar exista si alte monumente turistice, cum ar fi: Dino Parc Râșnov, Piața Unirii din Râșnov, etc.

Conform recensământului efectuat în 2011, populația orașului Râșnov se ridică la 15.022 de locuitori, în scădere față de recensământul anterior din 2002, când se înregistraseră 15.456 de locuitori. Majoritatea locuitorilor sunt români (89,59%). Principalele minorități sunt cele de romi (1,78%) și maghiari (1,33%). Pentru 6,51% din populație, apartenența etnică nu este cunoscută. Din punct de vedere confesional, majoritatea locuitorilor sunt ortodocși (87,19%), cu o minoritate de romano-catolici (2%). Pentru 6,66% din populație, nu este cunoscută apartenența confesională.

www.Râșnov.ro