vineri, 19 aprilie 2024

Nicușor Dan : Primăria Capitalei a aprobat înfrățirea dintre București și Kiev

Primarul general al Capitalei Nicușor Dan a anunțat luni că în Consiliul General al Municipiului București a fost aprobată înfrățirea dintre București și capitala Ucrainei, Kiev.

„Pentru a ne arăta solidaritatea cu capitala Ucrainei aflată acum sub asediu, am hotărât să aprobăm înfrățirea dintre București și Kiev. Ne apropie aceleași valori europene, ne apropie dorința de pace și colaborare”, a anunțat Nicușor Dan.

Acesta spune că Bucureștiul este în continuare alături de țara vecină, Ucraina, care e afectată de război și are nevoie de ajutor.

Tot luni, CGMB a aprobat un protocol între ASSMB și Crucea Roșie Română, alocând 5 milioane de lei pentru cumpărarea de medicamente și materiale sanitare cu destinația Ucraina, potrivit Mediafax.

www.digi24.ro