11 C
vineri, 29 martie 2024

Nicușor Dan : Invit bucureștenii și turiștii să participe la evenimentul „Străzi deschise – Bucureşti, Promenadă urbană”

🟢 Calea Victoriei se deschide pentru pietoni în acest weekend duminică, 7 mai, între orele 10:00 şi 22:00.
🟢 Invit bucureștenii și turiștii să participe la evenimentul „Străzi deschise – Bucureşti, Promenadă urbană” unde se vor întâlni cu o serie de activități diverse și interesante care vor anima atmosfera.
🟢 Spectacolele de teatru și ateliere interactive îi vor aștepta pe cei mici, iar adulții au pregătite expoziții tematice ale Muzeului Municipiului Bucureşti la Casa Filipescu Cesianu.
Expoziția internațională anuală „WORLD PRESS PHOTO” se alătură programului „Străzi Deschise – București, Promenadă urbană” cu cea de-a 66-a ediție și va putea fi în perioada 5 mai – 5 iunie, în Piața Universității, punând la dispoziția publicului larg 120 de fotografii care surprins evenimente importante din întreaga lume.
🟢 “Străzi deschise – Bucureşti, Promenadă urbană” este organizat de Primăria Capitalei, prin Direcţia de Cultură, Învăţământ, Turism a Municipiului Bucureşti, alături de ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti şi PROEDUS – Centrul de Proiecte Educaționale și Sportive al Municipiului București.