18 C
vineri, 29 martie 2024

Gabriel Pleșa | USR Alba Iulia : Astăzi am semnat contractul pentru investitii în sistemul de iluminat public și creșterea eficienței energetice

Astăzi, la sediul Primăriei Municipiului, am semnat contractul de Execuție lucrări pentru obiectivul de investiții: „Crearea sistemului de iluminat public al municipiului Alba Iulia – zona centrală, cartierele Ampoi 1, Ampoi 2, Ampoi 3 și Partoș” – Lot 1, cu o valoare de 18.408.561,57 lei fără TVA și „Crearea sistemului de iluminat public al municipiului Alba Iulia – cartier Cetate” – Lot 2, cu o valoare de 14.932.600,00 lei fără TVA, finanțate prin Programul Operațional Regional 2014-2020, pe o durată de 16 luni.
Obiectivul principal îl reprezintă creșterea eficienței energetice, începând cu anul 2022, în sistemul de iluminat public al Municipiului Alba Iulia care, în prezent, înregistrează consumuri energetice mari. Prin aceste lucrări se urmărește scăderea consumului anual de energie primară, scăderea gazelor cu efect de seră și îmbunătățirea accesului persoanelor cu dizabilități la serviciul de iluminat public prin iluminarea unui număr total de 159 treceri de pietoni, incluzând sisteme bazate pe senzori de prezență.
În cadrul Lotului 1, „Crearea sistemului de iluminat public al municipiului Alba Iulia – zona centrală, cartierele Ampoi 1, Ampoi 2, Ampoi 3 și Partoș” se vor instala 1496 corpuri de iluminat, fiecare dotate cu puncte luminoase controlate prin telegestiune, 1.437 stâlpi noi, 1.437 brațe prindere, 134 surse de energie regenerabilă (panouri fotovoltaice), 134 acumulatori, 67 dispozitive control și protecție de încărcare/ descărcare. Lungimea totală a sistemului de rețea iluminat public pe acest lot este de 45,52 km și va cuprinde 78 de străzi.
În cadrul Lotului 2, „Crearea sistemului de iluminat public al municipiului Alba Iulia – cartier Cetate”, se vor instala 1.222 corpuri de iluminat, fiecare dotate cu puncte luminoase controlate prin telegestiune, 1.178 stâlpi noi, 983 brațe prindere, 64 surse de energie regenerabilă (panouri fotovoltaice), 134 acumulatori, 67 dispozitive control și protecție de încărcare/ descărcare, 32 invertoare monofazice. Lungimea totală a sistemului de rețea iluminat public pe acest lot este de 35,05 km și va cuprinde 48 de străzi.
Astfel de proiecte sunt de maximă necesitate pentru Municipiul nostru, pentru a îmbunătăți calitatea vieții cetățenilor și pentru a ne alinia cu orașele europene care fac eforturi pentru a diminua consumul de energie, poluarea și a combate risipa energetică.
Rezolvăm, rând pe rând, toate problemele orașului!

Gabriel Pleșa