vineri, 19 aprilie 2024

Doicești.ro Dâmbovița. ⛪ Aici se află ruinele curții brâncovenești

Doicești este o comună în județul Dâmbovița, Muntenia, România, formată numai din satul de reședință cu același nume. În Parcul Mateiaș se află ruinele curții brâncovenești. În imediata apropiere se află și Biserica Nașterea Maicii Domnului din Doicești ctitorită în 1706 de voievodul Țării Românești Constantin Brâncoveanu.

Conform recensământului efectuat în 2011, populația comunei Doicești i se ridică la 4.584 de locuitori, în scădere față de recensământul anterior din 2002, când se înregistraseră 4.788 de locuitori. Majoritatea locuitorilor sunt români (96,97%). Pentru 2,84% din populație, apartenența etnică nu este cunoscută. Din punct de vedere confesional, majoritatea locuitorilor sunt ortodocși (92,95%), cu o minoritate de penticostali (1,96%). Pentru 2,84% din populație, nu este cunoscută apartenența confesională.

www.doicesti.ro