vineri, 19 aprilie 2024

Băbana.ro , Argeș. Satele Băbana (reședința), Băjănești, Ciobănești, Cotmenița, Groși, Lupueni și Slătioarele

Băbana este o comună în județul Argeș, Muntenia, România, formată din satele Băbana (reședința), Băjănești, Ciobănești, Cotmenița, Groși, Lupueni și Slătioarele, care se întind pe o suprafață de 39 km 2. Distanța până la Pitești este de 11 km. Vecinii comunei sunt: Bascov și Drăganu la est, Cocu la vest, Poiana Lacului și Moșoaia la sud, iar Piteștiul, reședința județului la sud-est .

În ultimii cincizeci de ani s-a înregistrat un regres în ceea ce privește populația comunei. Dacă în anul 1970 locuitorii erau în număr de 3 348 persoane, conform recensământului efectuat în 2011, populația comunei Băbana se ridică la 2.820 de locuitori, în scădere față de recensământul anterior din 2002, când se înregistraseră 2.829 de locuitori. Densitatea în perioada 2002-2011 este de asemenea în scădere, 72 loc/km2 , respectiv 69,8 loc/km2 .

www.Babana.ro