joi, 28 martie 2024

Bărbulețu.ro 🫐 Dâmbovița – comuna prunarilor

Bărbulețu este o comună în județul Dâmbovița, Muntenia, România, formată din satele Bărbulețu (reședința), Cetățuia și Gura Bărbulețului.

În centrul satului de reședință se afla biserica cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” care datează din anul 1680, școala generală cu clasele I-VIII, grădinița, parcul, căminul cultural, farmacia, magazinul „Complex”, postul de poliție, cabinetul medical și biblioteca.

Conform recensământului efectuat în 2011, populația comunei Bărbulețu se ridică la 2.361 de locuitori, în scădere față de recensământul anterior din 2002, când se înregistraseră 2.442 de locuitori.

Majoritatea locuitorilor sunt români (98,35%). Pentru 1,65% din populație, apartenența etnică nu este cunoscută. Din punct de vedere confesional, majoritatea locuitorilor sunt ortodocși (97,37%). Pentru 1,65% din populație, nu este cunoscută apartenența confesională.

Bărbulețu